САМОВИЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ

Матриця вибору професії

Тип професій – « Людина-Людина»

Автомеханік

У маленьких автосервісах в основному працюють автомеханіки-універсали: вони роблять все від і до. У великих центрах зазвичай практикується поділ за спеціалізаціями.

• Автожестянщікі виправляють, шпаклюють розбиту машину і готують її до малярних робіт.

• Малярі роблять грубу і остаточну шліфування, готують автомобіль до фарбування і потім фарбують.

• Механіки-діагности визначають причини поломки (вони особливо затребувані в майстернях іномарок).

• Автоелектрики усувають неполадки в електроніці і теж користуються попитом, так як все більше машин забезпечено бортовими комп'ютерами.

Існує ще близько десятка не менш важливих спеціальностей: арматурники, мотористи, фахівці з ремонту коробки передач і т.д. Одні фірми беруть автомеханіків з середньою спеціальною освітою, інші (як правило, великі) вважають за краще фахівців з дипломами вузів. Солідні автомобільні організації останнім часом знижують вікову планку для автомеханіків до 35-40 років.

Місце роботи: Станції технічного обслуговування: великі й дрібні сервіси, автобази, гаражні майстерні.

Особисті якості: Автомеханік потрібно вдумливість, уміння терпляче з'ясовувати причину поломки. Від його уважності часом залежить життя людей. Йому потрібно вміти знаходити спільну мову з керівництвом, колегами та клієнтами.

Освіта: Одні фірми беруть автомеханіків з середньою спеціальною освітою, інші (як правило, великі) вважають за краще фахівців з дипломами вузів.

Тип професій «Людина - знакова система»

Менеджер Інтернет - проектів

З тих пір як Інтернет став невід'ємною частиною бізнесу, а виготовлення web-сайтів придбало виробничі масштаби, виникла необхідність в інтернет-фахівцях. Пройшла пора веб-майстрів одинаків. Тепер над створенням сайтів працює ціла група розробників: web-програмісти, web-дизайнери, html-верстальники. А очолює їх менеджер інтернет-проекту. Такий фахівець керує створенням сайту від моменту появи ідеї до її втілення в Інтернет. Він становить концепцію майбутнього сайту, розробляють його структуру, продумує інформаційну складову (контент). Підраховує терміни виконання і витрати всіх ресурсів. І тут важливо зуміти спрогнозувати розвиток подій на декілька кроків вперед. Адже на практиці трапляється багато несподіванок: недоречно хворіють люди або виходить з ладу обладнання. Крім цього, менеджер інтернет-проекту пише ТЗ для розробників дизайнерів і програмістів. Стежить за ходом виконання робіт.

Плюси професії:

• Затребуваність на ринку праці,

• Можливість проявити відповідальність і самостійність,

• Отримання досвіду в організаційній та управлінській сфері,

• Отримання знань в найрізноманітніших областях: планування та бюджетування проекту, вирішення кадрових питань, web-маркетинг, PR, юзабіліті, реклама та багато іншого.

Мінуси професії:

• Потрібно розуміти мову замовника і правильно переводити його програмістам. В іншому випадку клієнт отримає зовсім не те, що хотів.

• Якщо ТЗ складено з недоробками або допускає двояке тлумачення, то вже на стадії реалізації буде витрачено величезну кількість ресурсів, щоб це ліквідувати,

• За зрив термінів здачі проекту та будь-які інші проблеми проекту відповідає менеджер проекту. Місце роботи: В інтернет-компаніях і організаціях, що мають спеціальний відділ зі створення і підтримки сайтів.

Особисті якості: Люди, які працюють на цій посаді універсальні фахівці. Часто їм доводиться вирішувати найрізноманітніші маркетингові та технічні питання. Тому потрібно бути широко ерудованою людиною, постійно вчитися і поповнювати свої знання. Не завадить і здоровий професійний скептицизм. Скрізь потрібно шукати шляхи поліпшення того, що, на перший погляд, і так чудово. Потрібно не боятися брати на себе відповідальність і вміти відстоювати свою думку.

Освіта: Такий фахівець повинен володіти знаннями в найрізноманітніших областях. З одного боку йому необхідно знати класичний і інтернет-маркетинг, специфіку реклами в Інтернет і принципи побудови web-сайтів. З іншого він повинен розбиратися в інтернет-технологіях (мовах, протоколах, апаратної частини). Так, наприклад, уже в ході обговорення майбутнього проекту із замовником він повинен оцінити, чи можливо реалізувати технічно ту чи іншу ідею. І якщо так, то як.

Програміст 1С

У нормальному існуванні сучасного підприємства дуже багато що залежить від безпомилкової роботи бухгалтерії. В останні 10 років для зручності ведення бухгалтерії стали застосовуватися спеціалізовані комп'ютерні системи. На підприємствах малого та середнього бізнесу найбільшого поширення набули системи компанії 1С. Підтримувати їх можуть тільки фахівці з відповідною кваліфікацією. До обов'язків програміста 1С входить налаштування і підтримка програмного продукту: написання або доробка нових конфігурацій баз 1С, створення та доопрацювання нових форм, звітів, обробок. Часто програмістам доводиться консультувати користувачів. У маленьких компаніях програміст 1С поєднує ще й обов'язки адміністратора 1С.

Плюси професії:

• Затребуваність на ринку праці, так як все більше фірм використовують для ведення бухгалтерії програми 1С,

• Праця програміста 1С добре оплачується,

• Якщо ти цінний фахівець можна супроводжувати відразу кілька невеликих фірм, що несе суттєву фінансову прибуток.

Мінуси професії:

• Программіст 1С можна працювати тільки в Росії, на заході існує дещо інша система бухгалтерського обліку (хоча наша система має деяку схожість з німецькою),

• У перспективі, програміст 1С заробляє менше, ніж програміст Oracle,

• Близько познайомитеся з особливостями російського законодавства,

• Обмеженість 1С при вирішенні деяких завдань змушує програмістів іноді просто проявляти чудеса кмітливості,

• Високий ступінь відповідальності.

Місце роботи: У фірмах-франчайзі це партнери фірми 1С, які спеціалізуються на установці, впровадженні і супроводі програм 1С: Підприємство. В будь-якій фірмі, в якій використовується система 1С. Як правило, в них потрібні програмісти 1С з суміщенням функцій системного адміністратора.

Особисті якості: Програміст 1С повинен володіти всіма якостями притаманними класичному програмісту: терпіння і витримка в процесі розробки та налагодження програми; вміння швидко адаптуватися до нового.

Освіта: Обов'язково мати вищу технічну освіту (комп'ютери, програмування) і розбиратися в принципах ведення бухгалтерії. Навчитися прийомам конфігурації і програмування в системі 1С можна на спеціалізованих курсах. При прийомі на роботу наявність сертифіката фахівця буде хорошим перевагою.

Від претендента на посаду програміста 1С роботодавець, як правило, вимагає вміння налаштовувати програму під особливості ведення обліку в конкретній організації, розробку нових і доопрацювання існуючих підсистем в рамках однієї конфігурації, знання 1С: Підприємство 7.7.

Економіст

Економіст здійснює економічний аналіз господарської діяльності організації, розробляє заходи щодо забезпечення режиму економії, підвищення ефективності робіт, виявлення резервів, запобігання втрат і непродуктивних витрат, більш раціонального використання всіх видів ресурсів. Виконує розрахунки з матеріальних, трудових і фінансових витрат, необхідним для проведення робіт (послуг), досліджень і розробок в освоєнні нової техніки і технології.

Плюси професії:

• Економісти були і залишаються найбільш затребуваними фахівцями на ринку праці.

• Висока заробітна плата. Від $ 400 до 1500 і вище.

Мінуси професії:

• Одне з основних вимог роботодавця до кандидатів - досвід роботи на аналогічних посадах.

• Перш ніж ви станете висококласним фахівцем, здатним давати точні прогнози і ефективні

Місце роботи: Випускники знаходять застосування своїм знанням та на виробництві, і в бізнесі, і у фінансовій сфері, і в науці. Але за статистикою близько 50% віддають перевагу банки або консалтингові компанії.

Особисті якості:

• Уміння аналізувати великий обсяг інформації,

• Хороша пам'ять,

• Висока концентрація уваги,

• Терпіння,

• Комунікабельність,

• Організаторські здібності.

Бухгалтер

У чистому вигляді професії бухгалтера немає. На підприємствах бухгалтери працюють за напрямками: каса, основні засоби, валютні операції, розрахунок зарплати, склад. За ведення всієї бухгалтерії відповідає головний бухгалтер. У невеликій фірмі один бухгалтер може відповідати за все.

Кваліфікований бухгалтер, розбирається у всіх питаннях обліку та податкової політики безцінний працівник і самий шанована людина на підприємстві. Однак і відповідальність висока він відповідає за будь-яку помилку в розрахунках.

Робота бухгалтерії суворо контролюється з одного боку роботодавцем, з іншого указами та постановами Мінфіну і Міністерством з податків і зборів, які, на жаль, часто суперечать один одному. Тому потрібно розбиратися в перипетіях законодавства та вміти спілкуватися до держорганами, наприклад, податковими. Потрібно тримати в голові всю фінансову картину підприємства, щоб знати, як будь-яка угода позначиться на балансі, звітності та премії генерального директора.

Плюси професії:

• Затребуваність на ринку праці,

• Переважно нормований робочий день,

• Можна мати додатковий заробіток, наприклад, допомагати з веденням бухгалтерії дрібним підприємцям.

Мінуси професії:

• Часті зміни в законодавстві,

• Суперечності законодавства (наприклад, податкового та бухгалтерського),

• Часте спілкування з представниками держорганів, особливо з податковою інспекцією,

• Доводиться виконувати вказівки вищого начальства, навіть якщо вони здаються невірними в даній ситуації,

• Діяльність бухгалтера жорстко регламентована і не залишає простору для творчості,

• Помилки бухгалтера призводять до санкцій, штрафів і т.п.

Особисті якості: Люди цієї професії мають бути, перш за все, відповідальні і організовані, тому що несвоєчасна здача звіту або втрата якого-небудь документа може дорого обійтися компанії. Крім того, він повинен любити цифри з ними йому доведеться стикатися щодня, а помилка може виявитися фатальною. Також необхідні висока концентрація уваги, скрупульозність і посидючість. Непогано мати гарну пам'ять і, найголовніше, треба вміти мовчати (так як нерідко бухгалтеру доводиться зберігати комерційну таємницю).

Освіта: Основна увага роботодавець звертає на досвід роботи, особливо в аналогічній сфері. Теоретично працювати бухгалтером може випускник фінансового коледжу або спецкурсів. Однак більше шансів у тих, хто має вищу освіту.

Бухгалтер повинен володіти знаннями з наступних напрямків:

• бухгалтерський облік, податковий облік,

• фінансовий аналіз, основи аудиту,

• законодавство в бухгалтерській сфері,

• відомості про МСФЗ,

• базові знання комп'ютера, 1C, Excel.

Аудитор

Аудитор перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Доходи і витрати, угоди і договори - ніщо не вислизне від його погляду. Чи відповідає закону проведені фінансові операції? Хто винен у допущених промахах? Виявити бухгалтерські помилки, дати керівництву консультації щодо їх виправлення - його основний обов'язок. По суті, він ревізор, але в той же час незалежний підприємець, експерт.

Плюси професії: Висока заробітна плата. Доходи кваліфікованих фахівців аудиторських компаній коливаються в межах від $ 800 до 1500 і вище. Зарплата зазвичай складається з окладу і преміальних виплат. Внутрішній аудитор в Москві може отримувати від $ 1500 до 2500.

Мінуси професії: Вибираючи цю професію, будьте готові до постійних відряджень та "життя на колесах". Фірма, яка замовила перевірку, може перебувати де завгодно, а працювати потрібно безпосередньо на місці. За дуже короткий час (2-3 тижні) аудитор обробляє величезну кількість інформації, і на помилку не має права. Якщо порушення буде пропущено, а потім "спливе" в державних податкових органах, фірма не тільки заплатить штраф, але і втратить репутацію.

Місце роботи: Працюють аудитори у численних спеціалізованих аудиторських компаніях або ж отримують ліцензію і займаються приватною практикою. У кожному разі зустріч з аудитором гарантована кожній великій компанії, щорічно представляє державним податковим органам фінансові звіти. Все більше компаній, які вводять в свій штат внутрішнього аудитора - спеціаліста, який перевіряє фінансову звітність на конкретному підприємстві.

Особисті якості:

• Чесність,

• Принциповість,

• Висока відповідальність,

• Посидючість,

• Аналітичне мислення